top of page

Holotropní dýchání - jak probíhá workshop?

Přemýšlíte o tom, že byste vyrazili na holotropní dýchání, ale nemáte nejmenší tušení, jak celý workshop probíhá? V tomhle článku se podíváme na to, jak je takový holotropní seminář uspořádán po praktické a organizační stránce.


Holotropní dýchání se skládá ze tří částí – příprava, samotné dýchání a integrace. Pojďme se na jednotlivé části podívat.


Příprava na holotropní dýchání

Příprava začíná od momentu, kdy se rozhodnete jít na holotropní dýchání a přihlásíte se na seminář. Poté, co se přihlásíte, dost pravděpodobně vás kontaktuje organizátor a provede s vámi úvodní pohovor. V tomto pohovoru se můžete vyptat na vše, co vás zajímá, zmínit svoje obavy či pochybnosti. Facilitátor, který s vámi bude mluvit se obvykle bude zajímat o vaši aktuální životní situaci, zdravotní stav a zdali máte zkušenosti s holotropním dýcháním.


Alespoň týden před samotným seminářem je vhodné se zdržet konzumace alkoholu či psychotropních látek. Doporučuje se sledovat, co se ve vašem životě děje, často se před dýchání zdají sny. Nemusíte s tím nic dělat, ani analyzovat, jen pozorujte, co se děje.


obrázek znázorňující sen
Už několik dní před holotropním dýcháním se mohou zdát intenzivněji sny.

Před samotným dýcháním, vetšinou večer před tím, probíhá úvodní přednáška. V prostorách, kde se bude dýchat, se sejdou všichni účastníci a organizátoři a zasednou do úvodního kruhu. Během úvodní přednášky se dozvíte všechny nezbytné informace. Bude vám sděleno jak celý workshop bude probíhat, co je holotropní dýchání, co můžete čekat za zážitky, jak dýchat, jaká je úloha sittera a další informace.


Během této přednášky si i vyberete „sittera“, tj. parťáka na dýchání. Sitter vám bude během vašeho procesu asistovat a vy pak naopak jemu.


Dýchání

A je to tady, sedíte na matraci, vedle vás sitter a blíží se začátek samotného dýchání. Přichází za vámi facilitátor a dělá krátký „check-in“. Krátce se s vámi pobaví, jak se cítíte, zodpoví ještě dotazy, jsou-li nějaké a popřeje vám šťastnou cestu.


Vy si leháte na matraci, zakryjete oči šátkem a už začíná krátka úvodní relaxace. Facilitátor vás krátce provede meditací, abyste se uvolnili a připravili na proces. Poté vás vyzve, abyste začali dýchat o něco intenzivněji než běžně: o trochu rychleji, o trochu hlouběji. A začíná hrát hudba, která vás po dobu tří hodin bude provázet vaším procesem.


Během dýchání facilitátor sleduje průběd a v případě potřeby poskytuje potřebnou podporu dýchajícím nebo i sitterům.


Integrace

Ať už jste skončili s dýcháním, když odezněla hudba, nebo dříve či i později, sundáváte šátek z očí a sledujete dění. V hlavě se vám promítá, co se poslední tři hodiny dělo. Někdy to vůbec nemusí dávat smysl, to nevadí, není to potřeba. Facilitátor s vámi navazuje oční kontakt a sedá si k vám. Začína tzv. „check-out“, kdy facilitátor zjišťuje, jak vám je, jestli už jste plně zpět, nebo je-li potřeba nějaké podpory. A tím začíná integrace vašeho zážitku.


Po check-outu půjdete kreslit mandalu. Nemusíte být akademický malíř, jde o zachycení zážitku z dýchání. Mandala je pouze pro vás, aby vám pomohla připomenout, co se dělo. Kreslením zachytíte to podstatné z vašich předchozích tří hodin. Poprvé nějak vyjadřujete, co se dělo.


mandala ručně kreslená
Po holotropním dýchání se běžně kreslí mandala

Po dýchání bývá pauza právě na to kreslení mandaly, odpočinek, jídlo. Po pauze se process opakuje, jen se mění role. Vy sedíte vedle matrace, na které leží váš sitter, tedy teď už dýchač. Check-in, úvodní relaxace, hudba. A vy jako sitter sedíte vedle vašeho dýchajícího, sledujete, zdali něco nepotřebuje a pokud ano, tak asistujete. Nebojte, nic složitého – podat kapesník, odvést na záchod, podat pití, přikrýt. Končí hudba, check-out, pauza.


A přichází čas na „sharing“. Všichni účastníci i organizátoři se opět setkávají v kruhu, tentokrát v kruhu sdílecím. V tento okamžik dostává každý prostor sdílet svůj zážitek jak z dýchání, tak ze sitterování. Někdy dostanete časový limit, jindy je možné, že mluvíte, dokud neřeknete všechno.

Uchopení vašeho zážitku do slov, je druhým integračním krokem. Pochopitelně, pokud se na to necítíte, sdílet nic nemusíte. Tato část procesu může pomoci při integraci prožitých emocí a zkušeností.


Na závěr vám facilitátoři dají doporučení, co po dýchání dělat či nedělat a jak se zážitky naložit. Tím, že končí seminář, ale nekončí vaše práce, naopak, vše teprve začíná, teď je doporučeníhodné celý zážitek zapracovat do vašeho života.

 

Celý proces holotropního dýchání je navržen tak, aby umožnil hluboký prožitek a zároveň poskytl podporu a bezpečí účastníkům.

7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

留言


bottom of page